Jesteś tutaj:
  1. Start
  2. Historia

Historia

Historia powstania szkoły 

 Szkoła to nie tylko budynek, sprzęty…

 To przede wszystkim ludzie, którzy swoim życiem, zaangażowaniem i pracą tworzą jej historię.

 Po transformacji ustrojowej w Polsce, zapoczątkowanej w latach 80. XX wieku, zaczęły zawiązywać się regionalne organizacje Mniejszości Niemieckiej w całej Polsce, z których największe to TSKN na Śląsku Opolskim oraz TSKN w Województwie Śląskim. W 1991 roku niemal wszystkie organizacje niemieckie powołały Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno – Kulturalnych w Polsce z siedzibą w Opolu. Głównym celem Mniejszości Niemieckiej stało się szkolnictwo w języku niemieckim.

W roku 1995 na zebraniu sprawozdawczym Zarządu Wojewódzkiego Mniejszości Niemieckiej w Reńskiej Wsi wystąpiono z wnioskiem,by w każdej gminie ziemi opolskiej powstała jedna szkoła dwujęzyczna. Wniosek ten złożył ówczesny przewodniczący zarządu– Henryk Kroll. Automatycznie do Zarządu Gminnego Mniejszości Niemieckiej w Bierawie wniosek utworzeniaszkoły dwujęzycznej złożyli rodzice.

W związku z powyższym, Zarząd Gminny Mniejszości Niemieckiej w Bierawie na posiedzeniu w 1995 roku  przyjął  uchwałę o zwrócenie się do  Samorządowego Zarządu Gminy w Bierawie z wnioskiem, by na jego terenie została utworzona szkoła dwujęzyczna. Na obradach Rady Gminy wniosek ten zaakceptowano. Przewodniczącym Rady Gminy był wówczas mgr inż. Joachim Niemann.

1 września 1996 roku została uruchomiona w Brzeźcach Dwujęzyczna Szkoła Podstawowa. Była to pierwsza w pełni dwujęzyczna szkoła na terenie województwa opolskiego. Dyrektorem tej szkoły został wówczas mgr inż. Jan Joszko. Dwujęzyczna Szkoła Podstawowa miała siedzibę w budynku byłej Szkoły Podstawowej w Brzeźcach, zamkniętej ze względu na brak odpowiedniej ilości uczniów.

W 1997 roku na wniosek Rady Pedagogicznej popartego przez Zarząd Gminny Mniejszości Niemieckiej szkole nadano imię Josepha Freiherra von Eichendorffa. Na uroczystości nadania imienia przybył Wicekonsul Republiki Federalnej Niemiec – Andreas Zimmer.

Dwujęzyczna Szkoła Podstawowa stała się dumą całej Gminy Bierawa. Zainteresowanie mieszkańców gminy i okolic szkołą tak rosło, że po roku zaczynało brakować miejsca w  małej szkółce. Nie było też możliwości rozbudowania szkoły w Brzeźcach. Z tego też powodu postanowiono szkołę przenieść do większego budynku.

W latach 1997 – 1998  trwały w miejscowości Solarnia prace budowlane przedszkola z nauczaniem języka niemieckiego. Przedszkole budowano na warunkach społecznych. Gdy jednak miejscowa ludność zaczęła masowo wyjeżdżać do Niemiec, a we wsi ubywało dzieci, zrezygnowano z budowy. W tej sytuacji władze, z przewodniczącym Rady Gminy – Joachimem Niemannem, stanęły przed nowym problemem: rozbudowania szkoły dwujęzycznej w Brzeźcach czy zaadaptowania  budowanego w Solarni przedszkola na szkołę dwujęzyczną. Przyjęto wówczas drugi wariant i przystąpiono do przeprojektowania przedszkola na szkołę dwujęzyczną.

Szkoła nie powstałaby jednak, gdyby inicjatywy samorządów lokalnych nie wsparli sponsorzy. Dostosowanie istniejącego obiektu na szkołę dwujęzyczną sfinansowali:

- Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec z siedzibą we Wrocławiu;

- Fundacja Współpracy Polsko – Niemieckiej z Warszawy;

- Samorządowy Urząd Gminy.

          Dnia 1 września 1999 roku uchwałą Rady Gminy przeniesiono siedzibę szkoły dwujęzycznej do nowo wybudowanego budynku w Solarni. W wyniku konkursu Zarząd Gminy Bierawa powierzył stanowisko dyrektora Ilonie Wochnik – Kukawskiej. Równocześnie, w wyniku reformy szkolnictwa, okres nauki w szkole podstawowej został skrócony z 8 do 6 lat. Natomiast kolejnym etapem nauki stały się obowiązkowe trzyletnie gimnazja. By móc kontynuować naukę  w dwujęzycznym gimnazjum, Urząd Gminy rozważał przystosowanie jednego z dwóch obiektów: obiektu po szkole dwujęzycznej w Brzeźcach lub po szkole podstawowej w Solarni na dwujęzyczne gimnazjum. Obydwa obiekty wymagały jednakowego nakładu finansowego, by zaadaptować je na gimnazjum, stąd też zdecydowano się na obiekt po byłej szkole podstawowej w Solarni ze względu na bliskie położenie z nowo powstałą Dwujęzyczną Szkołą Podstawową. Koszta adaptacyjne sfinansowały następujące instytucje:

- Niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych (AA);

- Fundacja Współpracy Polsko – Niemieckiej w Warszawie;

- Urząd Gminy Bierawa.

         Prace  budowlane nad dwujęzycznym  gimnazjum dobiegły końca w 2001 roku. Stąd też 1 grudnia 2001 roku uchwałą Rady Gminy Dwujęzyczną Szkołę Podstawową oraz Publiczne Dwujęzyczne Gimnazjum połączono w Zespół Szkół Dwujęzycznych w Solarni. Od roku szkolnego 2001/2002 gimnazjum już funkcjonowało. Jedyne, czego brakowało, to sali gimnastycznej. Na jej budowę zdecydowano się  w 2010 roku, natomiast w roku szkolnym 2010/2011 została oddana do użytku. Przedsięwzięcie zostało sfinansowane przez:

- Ministerstwo Wychowania Fizycznego i Sportu w Warszawie;

-  Urząd Marszałkowski w Opolu;

- Urząd Gminy Bierawa.

13 maja 2016 roku obchodzono uroczystości 20 - lecia szkoły

 

Dziś szkoła ma się coraz lepiej, na zewnątrz coraz młodsza i piękniejsza, a wewnątrz tętniąca życiem. 

Na stałe w kalendarz szkolny wpisały się  uroczystości państwowe, apele okolicznościowe, konkursy i zawody, wymiany uczniowskie,  wyjazdy na jarmarki bożonerodzeniowe, Jesienny Festyn Rodzinny, wycieczki oraz akcje charytatywne. 

Nasza szkoła jest przyjazna wszystkim uczniom. W jej pięknych murach odnaleźć można wiedzę i wiarę szerzoną wśród dzieci i młodzieży przez grono pedagogiczne oraz pracowników szkoły.